Kate tries to

Próbuję różnych rzeczy: ćwiczeń, gotowania, przeróbek, etc. Nic ekstremalnego, zwykła codzienność...

muzycznie

 • sobota, 14 marca 2015
  • she tries to: New Hope soundtrack

   Gwiezdne wojny soundtrack coverGeoge Lucas początkowo planował w Gwiezdnych wojnach wykorzystać klasyczne kawałki z filmowej muzyki lat czterdziestych. Jednak za namową kolegi, Stevena Spielberga zdecydował się zatrudnić Johna Williamsa. Oczywistym powodem był świeży sukces Szczęk i to, że Williams potrafił stworzyć klasycznie brzmiącą muzykę do nieklasycznych a wręcz nietypowych scenerii czy wydarzeń. W ten oto sposób John Williams przywrócił muzyce filmowej rozmach i skalę orkiestry.

   W soundtracku słyszymy kilka powtarzających się motywów: wielki i heroiczny główny temat to motyw Luka. Leia dostała melodię bardziej romantyczną, godną baśniowej księżniczki, którą wszak była. Trzeci powtarzający się temat, który został z nami na dłużej to motyw Bena Kenobi znany także jako temat Mocy, który niezwykle zapada w pamięć w początku Binary Sunset, które jest tłem do sceny na Tatooine, gdy Luke rozważa swoją przyszłość podziwiając zachód dwóch słońc.

   Główny motyw Gwiezdnych wojen jest tak ikoniczny i rozpoznawalny, że pewnie mało kto na świecie nie słyszał go choć raz w życiu. Zaczyna się od fanfar by następnie przejść do wielkich wolniejszych a przez to bardziej majestatycznych dźwięków, które zapowiadają nam heroiczną opowieść. W środkowej części mamy bardziej melodyjny fragment by po chwili znów wrócić do wielkich dźwięków.

   Dokładne przesłuchanie ścieżki dźwiękowej sprawiło, że zakochałam się w drugim najlepiej rozpoznawalnym motywie z Nowej nadziei: Binary Sunset. Pamiętam, że właśnie ta melodia przy pierwszym oglądaniu filmu była dla mnie kwintesencją jego starości. Wydawała mi się nieco nostalgiczna a jednocześnie niosąca w sobie wizje zmiany i potencjalnej przygody z nutką beznadziejności - wszystko są to raczej ślady całej sceny a nie tylko muzyki ale takie właśnie było moje pierwsze odczucie przy poznaniu Star Wars.

   Trzeci motyw, na który zwróciłam uwagę to Imperial Motif, którego oczywiście nie należy mylić z Marszem imperialnym. Trylogia Gwiezdnych wojen jest dla mnie tak bardzo całością, że dopiero analizując różne jej elementy uświadamiam sobie, że pewnych rzeczy w pierwszym filmie nie było. To właśnie Imperial Motif był początkowo tematem Vadera i Imperium. Nie był jednak tak imponujący jak Marsz lecz mimo to zawiera kilka fragmentów będących rytmicznie czy dźwiękowo jego zalążkiem.

   Na koniec pozostaje tylko wspomnieć o całkiem zabawnym Jawa theme (The Little People Work), które idealnie opisuje sytuację w której ktoś coś knuje (shenanigans). I oczywiście nie zapomniałam o piosence z kantyny, która jest kwintesencją zabawy jaką jest oglądanie tego niezwykłego świata - jednak ona jest tak zupełnie inna od pozostałych ścieżek w soundtracku że aż „nie pasuje".

   Gwiezdne Wojny longplay

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kate_mac
   Czas publikacji:
   sobota, 14 marca 2015 21:41
 • czwartek, 12 marca 2015
 • niedziela, 08 marca 2015
  • she tries to: Jaws soundtrack

   John Williams, JawsMuzyka do filmu Szczęki Stevena Spilberga była już drugą kolaboracją Johna Williamsa z reżyserem i spektakularnym początkiem wieloletniej współpracy. W 1975 roku Williams i jego soundtrack byli laureatami wielu nagród filmowych (Oskar, Złoty glob, BAFTA, Grammy) a sama płyta stała się pierwszym muzyczno-filmowym bestsellerem lat siedemdziesiątych, który nie zawierał tematu miłosnego.

   Punktem centralnym całego soundtracku jest jak zazwyczaj główny temat - bardzo prosty, opierający się na dwóch powtarzalnych dźwiękach motyw mający kojarzyć się ze zbliżającym  niebezpieczeństwem.

   Main Title zaczyna się tak dyskretnie, cicho i spokojnie ale bardzo złowieszczo. Nie wiem, w którym momencie filmu pojawia się on po raz pierwszy ale jeżeli film się od niego zaczyna to musi to robić fajne wrażenie, szczególnie w kinie. Bardzo podoba mi się też realizacja tematu w Into the Estuary, które pierwotnie nie znalazło się na płycie. 

   Przyznam się, że nie oglądałam filmu i raczej nie zamierzam tego robić, nie lubię się bać. Muzyka początkowo niespecjalnie przypadła mi do gustu. Jest bardzo filmowa i charakterystyczna dla lat siedemdziesiątych i samego Johna Williamsa. Lubię czasami i taki typ ale zazwyczaj związane jest to z moją sympatią do filmu. Gdy się już wystarczająco wsłuchałam w temat przewodni zaczęła mi się nawet podobać jego prostota. 

   Generalnie muzyka z tego filmu jest inkoniczna. Nawet nie znając zupełnie filmu i nie kojarząc z nim tej muzyki rozpoznałam główny motyw. Przez lata dwudzwiękowy motyw zbliżającego się niebezpieczeństwa był tak często wykorzystywany, że sam w sobie stał się synonimem grozy i chętnie jest wykorzystywany w wielu nowych projektach, często komediowych.

   cover cover

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „she tries to: Jaws soundtrack”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kate_mac
   Czas publikacji:
   niedziela, 08 marca 2015 09:57
 • sobota, 07 marca 2015

Kalendarz

Lipiec 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

Kanał informacyjny

stat4u

Opcje Bloxa