Kate tries to

Próbuję różnych rzeczy: ćwiczeń, gotowania, przeróbek, etc. Nic ekstremalnego, zwykła codzienność...

Wpis

czwartek, 03 marca 2016

she tries to: W ramionach gwiazd

Amie Kaufman, Meagan Spooner | W ramionach gwiazdDawno nie czytałam romantycznej młodzieżówki ot tak, zupełnie bez powodu, nie wiedząc jakie ma recenzje i z czym jest związana. Ta była ewidentnym impulsem. Zobaczyłam książkę w księgarni, przeczytałam opis z tyłu a po powrocie do domu zaczęłam czytać. Początkowo trochę opornie ale gdzieś w okolicach połowy nawet z dreszczykiem emocji miałam problem aby ją odłożyć.

Powieść opisuje losy pary rozbitków z promu kosmicznego. Ona jest córką najbardziej wpływowego biznesmena we wszechświecie, on młodym żołnierzem, który dzięki cechom charakteru wykazał się i zdobył uznanie przełożonych. Jako jedyni wychodzą cało z katastrofy statku kosmicznego i trafiają na niepokojącą planetę - wygląda bardzo podobnie do pozostałych terraformowanych przez korporacje planet ale jest w niej jednak coś dziwnego.

Historia zaczyna się jak Titanic: uprzywilejowana panna i chłopak z dolnego pokładu spotykają się na eleganckim przyjęciu. Oczywiście w żadnym razie nie powinni zostać parą. Coś jednak wydarza się, z jakiegoś powodu prom ulega katastrofie a oni trafiają na bezludną planetę, którą muszą przemierzyć aby dostać się do punku z którego będą mogli wysłać sygnał z prośbą o ratunek.

Im dalej tym historia robi się ciekawsza. Najpierw bardziej nastrojowa, na planecie istnieją tajemnicze głosy, potem robi się brutalnie realistyczna gdy natrafiają na ciała innych rozbitków aby na koniec podążyć w stronę sci-fi, istot niecielesnych a w finale przypomnieć, że bohaterowie żyją w dystopijnym świecie, gdzie rządy bardzo blisko współpracują z korporacjami.

Amie Kaufman, Meagan Spooner | W ramionach gwiazd | front Amie Kaufman, Meagan Spooner | W ramionach gwiazd | tył

Skala ocen: daruj sobie, pożycz, postaw na półce.

Jeżeli powieści młodzieżowe czy sci-fi to nie twoja bajka to sobie odpuść. Jeżeli lubisz ciekawe koncepty i nie drażnią cię love story to pożycz, to jest całkiem niezłą historia. Jeżeli lubisz futurystyczne opowieści i kochasz romantyczne historie to kup. Nie jest to najbardziej epicka historia miłosna ever ale ma całkiem sporo mocnych stron. 

Amie Kaufman, Meagan Spooner | W ramionach gwiazd | strona 100

Książkę wydało Wydawnictwo Otwarte. Ma całkiem ładną błyszczącą okładkę z lekko tłoczonym tytułem i generalnie jest bardzo standardowo wydana. Każy rozdział zaczyna się na nieparzystej stronie więc często zdarzają się puste strony po zakończonych rozdziałach. To co mi nie całkiem pasuje w wydaniu tej książki to połączenie zdjęć na okładce z opisem z tyłu. Okładka mnie zniechęca a opis częściowo zachęca. Paradoksalnie obie rzeczy są całkiem adekwatne do treści książki.

Amie Kaufman, Meagan Spooner | W ramionach gwiazd Amie Kaufman, Meagan Spooner | W ramionach gwiazd Amie Kaufman, Meagan Spooner | W ramionach gwiazd Amie Kaufman, Meagan Spooner | W ramionach gwiazd Amie Kaufman, Meagan Spooner | W ramionach gwiazd Amie Kaufman, Meagan Spooner | W ramionach gwiazd

Ponoć zagraniczny Boooktube się książką zachwycał, tak donoszą polskie nieco mniej entuzjastyczne blogerki. Książka jest fajna i rozumiem co się może w niej podobać. Wszystko jak zwykle rozbija się o oczekiwania. Jeżeli oczekujesz arcydzieła popularnej literatury młodzieżowej to się zawiedziesz. Nie jest to książka idealna a jej bohaterowie są odrobinę papierowi. Dodatkowo niemal zupełny brak postaci drugoplanowych nie pozwala na małą odskocznię.

Dla mnie książka byłą przyjemna a nawet zaskakująca ze swoimi momentami niewielkiej grozy. Nie lubię się bać więc nie czytam horrorów. To w żadnym razie horror nie jest jednak wątek tajemniczych głosów gdy były jeszcze tajemnicze nie pozwolił mi zasnąć. Było w tym jakieś niewielkie napięcie i kilka możliwości rozstrzygnięcia całej sytuacji (jacyś złoczyńcy, bohaterowie tracą zmysły, coś nadprzyrodzonego, jakaś manipulacja korporacji, etc.).

Gdy bohaterowie trafiają już do ostatniej lokalizacji (nie chcę spoilerować więc nie mam zamiaru pisać gdzie byli czy gdzie podążali) trochę moje zainteresowanie opadło i miałam już nieco dość tej dwójki więc finał nie był dla mnie aż tak imponujący czy zaskakujący.

Amie Kaufman, Meagan Spooner | W ramionach gwiazd

Podsumowując polecam. Książka jest ciekawa choć niedoskonała i twoja ocena może być zależna od nastawienia. Jest to pierwszy tom trylogii ale generalnie w całości opisuje historię bohaterów. Trylogia Starbound dotyczy świata a nie tej dwójki bohaterów. Drugi tom ma być o innej parze i z całą pewnością zamierzam go przeczytać. Czy powrócę do tego pierwszego to się jeszcze okaże. W bohaterach się nie zakochałam ale w elementach sci-fi już tak.

Amie Kaufman, Meagan Spooner | W ramionach gwiazd Amie Kaufman, Meagan Spooner | W ramionach gwiazd Amie Kaufman, Meagan Spooner | W ramionach gwiazd

dlaczego książka | opinia | Yay or Nay

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
kate_mac
Czas publikacji:
czwartek, 03 marca 2016 03:55

Polecane wpisy

Trackback

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

Kanał informacyjny

stat4u

Opcje Bloxa