Kate tries to

Próbuję różnych rzeczy: ćwiczeń, gotowania, przeróbek, etc. Nic ekstremalnego, zwykła codzienność...

Wpis

niedziela, 20 września 2015

she tries to: Ekspozycja

Remigiusz Mróz | Ekspozycja | przejdz do zpowiedziRemigiusz Mróz, rocznik '87 w ciągu trzech lat napisał 30 powieści i obronił doktorat z prawa. Siedem z tych powieści zostało już opublikowanych (w sześciu różnych wydawnictwach). Spekrtum tematyczne jest szerokie choć kręci się od szeroko rozumianego thrilera: od debiutanckiego kryminału w amerykański stylu, przez Parabellum, wojenną opowieść o losach dwóch braci czy Turkusowe szale - lekko szpiegowską, lekko opartą na faktach powieść o dywizjonie 307 skończywszy na Chórze zapomnianych głosów - sensacyjne powieści Sci-fi i Kasacji - thrilerze prawniczym.

Że Mróz jest świetny słyszałam wielokrotnie, że spektrum jego możliwości jest tak różnorodne dowiedziałam się dopiero teraz i już nie mogę się doczekać gdy zapoznam się z pozostałymi książkami bo styl Mroza jest bardzo przystępny i gwarantuje przyjemność czytania bez względu na tematykę. A akurat tematyką autor wstrzeliwuje się w moje zainteresowania idealnie. Zaczęłam jednak od Ekspozycji, która wraz z Kasacją do tej pory świadczyła u mnie o gatunkach typowych dla autora.

Książkę przeczytałam jednym tchem. Dosłownie. Staram się zazwyczaj po pierwszych stu stronach zatrzymać się i spisać sobie kilka tematów do mini-recenzji tak aby pisząc ją niczego wielkiego nie spoierować i jednocześnie dać świadectwo tego czy książka wciąga. No więc ta wciąga lepiej niż najmocniejszy odkurzacz bo na numeracje stron spojrzałam dopiero przy stronie 150 i po kilkusekundowym zastanowieniu się na możliwością przerwania czytania wróciłam do książki. Przerwałam następnie na 100 stron przed końcem i to tylko dlatego, że była już 6 rano a trochę snu przed nadchodzącym dniem się przydałoby. Oczywiście po przebudzeniu od razu zaczęłam czytać ponownie mając przeogromną nadzieję, że zdążę skończyć przed pracą. I udało się i żeby dobrze nastawić mnie na popołudnie w pracy ostatnie dwa zdania w książce podrywają na nogi i sprawiają, że czytelnik ma ochotę cisnąć książką, najlepiej w autora. Rewelacja.

Książka jest napisana bardzo lekko i przyjemnie. Wątek kryminalny towarzyszy nam przez cały czas, ani na chwilę nie spuszczamy oka z celu. Książka jest bardziej sensacją, książką akcji niż kryminałem czy thrillerem. Czyta się ją tak jakby się oglądało dobry serial - nie wystarczy poprzestać na jednym odcinku trzeba od razu po zakończeniu jednej sceny obejrzeć następną, nie ma miejsca na pauzę.

Bohaterowie są do pewnego stopnia sympatyczni nawet gdy antypatyczni. Komisarz Forst to współczesny Marek Hłasko, nerwowy, impulsywny, bezczelny i mimo topornego czaru kobiety nie mogą się mu oprzeć. Szrebska to ambitna dziennikarka skupiona na poszukiwaniu następnej gorącej historii, która zapewni jej rozgłos, uznanie i liczne nagrody. Razem stanowią dociekliwy duet, który nie zatrzyma się dopóki nie odkryje prawdy - bez względu na cenę jaka przyjdzie im zapłacić.

Remigiusz Mróz | Ekspozycja | okładka, front Remigiusz Mróz | Ekspozycja | okładka, tył

Skala ocen: nie dla ciebie, pożycz, pokochasz.

Książka jest przepełniona akcją jeżeli więc wolisz głębokie portrety psychologiczne postaci, solidny zarys sytuacji społecznej albo też lubisz samodzielnie rozwiązać zagadkę i znaleźć zabójcę to nie jest to książka dla ciebie. Jeżeli niepewnie podchodzisz do książek ale lubisz ciekawe, pełne akcji historie, oglądasz sporo seriali to to jest idealna lektura dla ciebie, pożycz, spróbuj lecz od razu zarezerwuj czas na binge-viewing. Jeżeli czytasz wszystko co ci wpadnie w ręce, lubisz literaturę popularną to pewnie Mroza już znasz więc pędź do księgarni po Ekspozycję

Remigiusz Mróz | Ekspozycja | strona 100

Jakości wydania omawiać nie będę, na pierwszy rzut oka nie odbiega od normy a na drugi rzut nie miałam czasu więc polecam filmik z drukarni. Książka jest gruba, w miękkiej oprawie, powleczonej i z tego co pamiętam tłoczonej, tytuł. Nic specjalnego ale też nic poniżej obecnej średniej.


Na koniec kilka uwag bardziej subiektywnych dotyczących wado-zalet.

  • nie ma co rozkminiać intrygi bo niemal żadnych szczegółowych poszlak nie ma
  • zakończenie będzie zaskakujące
  • niezbyt głęboko opisani bohaterowie, trochę papierowi opisani przez atrybuty a nie doświadczenie
  • akcja skupiona na tu i teraz bez niepotrzebnych wycieczek do świata byłych członków rodziny czy niedoszłych dzieci
  • aktualność: facebooki i twittery, serialowe procedurale, dziadek z Wermahtu, YouTube

dlaczego książka | opinia | szczegóły | recenzja

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
kate_mac
Czas publikacji:
niedziela, 20 września 2015 16:39

Polecane wpisy

Trackback

  • she tries to: Przewieszenie z „ Kate tries to” datowany na 2016/03/11 21:16:11:

    Pierwszy tom historii Wiktora Forsta zrobił na mnie bardzo duże wrażenie . Nie mogłam oderwać się od książki, miałam dużo frajdy czytając niedorzeczne przygody bohaterów i nie musiałam wysilać się szukając na własną rękę złoczyńcy. Było to bardzo ...

Kalendarz

Marzec 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

Kanał informacyjny

stat4u

Opcje Bloxa